Otkud ovo povrće u kolačima?

Danas vam je malo čudno kad se stavlja šargarepa u kolače, zar ne? Otkud ona tu, kao povrće? Zalutala? Običaj stavljanja šargarepe u kolače potiče još iz srednjeg veka. Naime, tada se nije moglo otići u hipermarket i kupiti deset kila kristalnog šećera. Prodavnica nije bilo a ni šećera. Stoga su kuvari/ce koristili šargarepu kao zaslađivač. U ono vreme čula ukusa su izgleda bila jača, valjda zbog nemaštine i gladi, te je ovaj dodatak bio dovoljan da se “uveseli” – zasladi poslastica.

Ministar unutrašnjih poslova Francuske poklanja caru Napoleonu I Bonaparti šećerne pogače napravljene od repe iz 1804.

Kada je izmišljen kolač od šargarepe?

Mnogi istoričari hrane veruju da ovaj kolač potiče od pudinga od šargarepe koje su jeli Evropljani u srednjem veku, kada su šećer i zaslađivači bili skupi i mnogi ljudi su šargarepu koristili kao zamenu za šećer. Varijacije pudinga od šargarepe su se razvile tako da uključuju pečenje sa koroma (kao pita od bundeve), kuvano na pari sa sosom ili kalupovano u tepsiji (kao puding od šljiva) sa glazurom.
Ko je izmislio kolač od šargarepe?

Teško je to odrediti, ali Antoine Beauvilliers, bivši kuvar Luja XVI, uključio je recept za “Gâteau de Carottes”, koji je bio dovoljno popularan da se doslovno kopira u kuvare konkurenata. Godine 1824., Bovalijer je u Londonu objavio englesku verziju svog kuvara koja uključuje recept za “Kolače od šargarepe” u doslovnom prijevodu njegovog ranijeg recepta.

Trend?

Ovaj kolač sa narandžastim povrćem je sve više popularan u okviru trenda zdrave zdrave ishrane. Međutim, kada se termički obradi mrkva razloži složene UH u proste UH tj šećere i postane baš, baš slatka.

UKUS?

Pa ukus mrkve se sakrije jezgrastim voćem i začinima tako da i nije tako loše. vredi probati.

Osnovni princip?

Telo torte je o d mrkve i jegrastog povrća a preliv je kremasti sir, plus različiti začini i varijante.

U Švajcarskoj se danas može u poslastičarnicama naći RUBLITORTE, koji u originalu ima mrkvice od marcipana na sebi. Evo domaće varijante.

Domaća rublitorte

SASTOJCI:

Testo:

  • 350 g mrkve* istrugane na jako sitno
  • 3 kašike limunovog soka
  • 250 g omekšalog putera
  • 250 g šećera
  • 1 pakovanje vanilin šećera
  • prstohvat soli
  • 6 jaja veličine M
  • 250 g mekog brašna
  • 1 pakovanje praška za pecivo
  • 250 g mljeveni bademi (bez braon kore)
    Krema:
  • 600 g krem sira
  • cca 4-5 kašika šećera

(Umesto marcipana stavljamo domaću varijantu: žele)

Žele od pomorandže: (da li ćete napraviti sloj želatina visok ili nizak zavisi od vas: mi više volimo puno želatina, tako da smo napravili sloj želatina od maksimalno 2 paketića, ali lako možete napraviti od samo pola, tj od 1 paketića i isto tako, naravno, takođe pola količine soka od pomorandže)

  • 2 pakovanja prozirnog želea za tortu Dr. Oetker (ili 1 pakovanje prozirnog i 1 pakovanje crvenog, što će želatinu učiniti značajno narandžastom i tako da će Rüblitorte izgledati potpuno kao original iz nemačkih poslastičarnica)
  • 250 ml soka ili soka od pomorandže
  • 4 kašike šećera

-_

PRIPREMA:

  1. Zagrejte rernu na 170 stepeni. Narendanu šargarepu pomešati sa limunovim sokom. Mikserom izmiksajte puter, šećer, vanilin šećer i so. Zatim dodajte jedno po jedno jaje. Dodajte kesu, prašak za pecivo i bademe i sve sjedinite mikserom do homogene mase. Na kraju varjačom ili velikom kašikom umiešajte šargarepu sa tiestom. Testo izliti u okrugli kalup prečnika 23 cm, podmazan ili posut ili sa papirom za pečenje. Stavite kalup u rernu i pecite 45-55 minuta.
    (ili na 180C ali onda pecite do 45min)
  2. Pečeno testo ostaviti da se hladi najmanje sat vremena u kalupu za pečenje. Zatim ga izvadite (preklopite) na tanjir za serviranje i ostavite da se potpuno ohladi na sobnu temperaturi.
  3. Krem sir i šećer savršeno izmiksajte mikserom. Dodajte količinu šećera po svom ukusu. Ohlađenu tortu namazati ovom kremom. U sredini napravite udubljenje i ostavite ivice dovoljno visoko da želatin ne curi kasnije.
  4. Želatin pripremite prema uputstvu za pripremu: u malu šerpicu sipajte sok od pomorandže, šećer i sipajte oba pakovanja želatina. Stalno mešajte i kuvajte jedan minut. Ostavite da se žele ohladi i sipajte ga na tortui. Pustite da se žele stegne najmanje 10 minuta.
  • šarga je mađarska reč a mrkva je domaća reč

Facebook komentari
Klik da oceniš ovaj recept, objavu
[Total: 0 Prosek: 0]
Podeli nešto ukusno i lepo

Ovaj sajt koristi kolačiće kako bismo vam pružili bolje korisničko iskustvo. Nastavkom korišćenja sajta slažete se sa našom politikom kolačića.

Politika kolačića