Foto: Pixabay
Bavarske perece (brezn na bavarskom dijalektu, a brezel na nemačkom) su tradicionalno pecivo karakteristično za Bavarsku i južnu Nemačku.
Prepoznatljive su po obliku upletenog čvora. Kora im je hrskava, a takva je zahvaljujući specifičnom postupku pripreme u sodi za pranje ili lužini (Laugenbrezel). Prema zapisima, smatra se da su nastale još u ranom srednjem veku, i to u 6. ili 7. veku kada su ih osmislili monasi. Prema jednoj legendi, bavarske perece su prvi put napravljene 1477. godine, kada je pekar u Virtembergu morao da stvori novo pecivo kako bi izbegao kaznu. Vojvoda mu je dao zadatak da napravi pecivo kroz koje mogu proći tra zraka sunca – i upravo je to dalo oblik pereci, prenosi Index.hr.
Hrskava tekstura nastala je tek u 19. veku, kada je bavarski pekar Anton Nepomuk Pfanenbrener slučajno otkrio tehniku umakanja peciva pre pečenja u mešavinu soli, sode bikarbone i vode – što im daje prepoznatljivu hrskavost i tamnosmeđu boju. Bavarske perece su nezaobilazni deo Oktoberfesta i tradicionalnih bavarskih pivnica, a često se poslužuju s maslacem, belim sirom, belim kobasicama i, naravno – pivom. Klasične bavarske perece imaju mekšu sredinu i hrskavu koru, a često se posipaju krupnom solju.
Sastojci
- glatko brašno
- suvi kvasac
- smeđi šećer
- otopljeni maslac
- topla voda
Za rastvor:
- voda
- so
- soda bikarbona
- krupna so
Priprema
- Pripremite kvasac pa umešajte so, smeđi šećer i otopljeni maslac.
- Postepeno dodajte brašno pa mešajte dok testo ne postane gusto.
- Dodajte ostatak brašna i nastavite da mešate.
- Zamesite testo rukama pa ga oblikujte u kuglu, prekrijte peškirom i ostavite na sat vremena.
- Testo premesite pa ga podelite na 12 komada i oblikujte svaki u dugu kobasicu.
- Zatim zavrnite u oblik perece.
- Pripremite rastvor – zagrejte vodu sa solju i sodom bikarbonom u velikom loncu – pa dodajte perece i kuvajte ih 30 sekundi.
- Slažite ih na tepsiju za pečenje i pecite dok ne postanu zlatnosmeđe boje.