Princes krofne su francuska poslastica koja je vremenom počela da se pravi u celom svetu, gde je poznata pod nazivom profiterole. Reč profiterole je francuskog porekla.
Osnovu ovog slatkiša čine pufnice od kuvanog testa, punjene različitim nadevom ili prelivene nekim finim sosom, dok su odozgo posute finim šećerom u prahu. Testo za princes krofne je prilično neutralnog ukusa pa se ponekad prave u slanoj varijanti sa na pr. ruskom salatom umesto slatkog fila. Kod nas su najčešće slatke varijante s kremom od vanile, šlaga ili sladoleda, s prelivom od čokolade, duguljaste s kremom – ekleri, popelini.
Istorija
Reč profiterole prvi put je upotrebljena u receptu iz 1604. godine za potaž s profiterolama u kojem se krofne kuvaju u bujonu od badema i potom serviraju s kokosom, tartufima i slično. Prvo testo za krofne je napravio šef kuhinje Katarine de Mediči 1540. godine, kad je kao deo svadbene svite gospodarice iz Toskane otišao u dvorac vojvode Orleanskog (koji će kasnije postati francuski kralj Henri Drugi). Od tog testa su u 19. veku nastale profiterole.
Zanimljivosti o princes krofnama
Šveđani su poznati po najkreativnijim receptima za princes krofne. Postoji čitava tradicija koja nalaže koja boja princes krofni je prikladna za koji praznik: žuta za Uskrs, crvena za Božić, bela za svadbe, princes krofne sa pomorandžom za Noć veštica. Svake treće nedelje septembra obeleževa se Nedelja prices krofni i tada se mogu jesti najbolje prices krofne na svetu, svih boja i različitih ukusa.
Ubile kralja?
Švedski kralj Adolf Frederik umro je 1771. godine tako što se prejeo za vreme jedne preobilne večere. Prema izveštaju koji je napravio njegov lekar, kralj je pojeo previše hrane i napio se previše vina, a zatim je doživeo srčani udar.
Šta kaže posluga?
Prema izkazu tadašnje posluge on je te večeri pojeo: tri tanjira čorbe, mnoštvo dimnjenih haringi, jastoga, kavijar, lososa, kiseli kupus i sve to zalio šampanjcem na kraju i začinio desertom u vidu 14 princes krofni.
Švedske prices krofne
Sastojci
Krofne:
- 250 ml vode
- 100 ml ulja
- 150 gr brašna
- 1 prašak za pecivo
- 4 jajeta
Fil:
- 1 l mleka
- 4 žumanceta
- 5 kašika šećera
- 2 kesice vanilin šećera
- 5 kašika brašna
- 150 gr putera
Priprema
Staviti u šerpu vodu i ulje da provre. Skloniti sa vatre pa dodati brašno pomešano sa praškom za pecivo. Vratiti na vatru i uz brzo mešanje skuvati kompaktno testo. U prohlađeno testo dodavati jedno po jedno jaje, stalno mešajući. Špricem ili kašičicom formirati krofnice na plehu. Peći u rerni 15 minuta na 200 stepeni.
Za krem umutiti žumanca sa šećerom i brašnom, razmutiti sa malo hladnog mleka. Ostatak mleka staviti da provri, pa sipati krem od žumanaca i kuvati da se zgusne. Gotov krem skinuti sa vatre i u ohlađeno dodati puter i vanilin šećer. Mutiti dok krem ne postane gladak. Ohlađene krofne raseći, filovati kremom i posuti šećerom u prahu. Preko osnovnog krema može se dodati i ulupana slatka pavlaka ili šlag
